Klinefelters syndrom

Også kjent som 47 XXY syndrom.


Klinefelters syndrom (KS) er en genetisk forstyrrelse som bare rammer gutter. Syndromet ble første gang beskrevet av Dr Harry F. Klinefelter (uttales klainfelter) i USA i 1942.


I beskrivelsen under menyen til venstre har vi forsøkt å omtale det som er mest typisk for denne diagnosen. Selv om vi forsøker å trekke frem positive sider og erfaringer, vil hovedfokus naturlig nok likevel være rettet mot det som er vanskelig eller annerledes enn forventet. Ting som fungerer greit, blir ikke beskrevet like omfattende. Når man leser teksten er det også viktig å huske at det kan være til dels store forskjeller innen én og samme diagnose og at ikke alt vi beskriver gjelder for alle. 
 
For å vise hvordan hverdagen med diagnosen kan oppleves, ønsker vi å videreformidle gode løsninger og erfaringer fra ulike arenaer. I denne forbindelse tar vi gjerne imot tips og erfaringer fra personer med diagnosen, pårørende eller ansatte i ulike deler av tjenesteapparatet som andre i samme situasjon kan ha nytte av å vite om. Ta derfor gjerne kontakt med oss dersom du har innspill
.


Frambus kontaktperson for Klinefelters syndrom

Fagpersonene på Frambu tar imot og følger opp eller videreformidler henvendelser fra personer med diagnose, pårørende, fagpersoner og andre pr telefon, e-post og brev. Fagpersonene på Frambu har også ansvar for å holde kontakt med foreninger, foreldregrupper og/eller kontaktpersoner for diagnosene vi arbeider i forhold til. 
 
For spørsmål knyttet til Klinefelters syndrom, kontakt:


Simen Stokke (sosionom)
Telefon: 64 85 60 41
E-post: sis@frambu.no

Adresse: Sandbakkveien 18, 1404 Siggerud


NB: Vær oppmerksom på at vi ikke har lov til å sende sensitive personopplysninger pr e-post. Besvarelser som inneholder slike opplysninger vil derfor bli sendt pr brev eller gitt over telefon. Vennligst oppgi adresse og/eller telefonnummer til bruk i slike tilfeller.


Publisert 10.12.2009
Sist oppdatert 29.04.2010
Spacer
Spacer
Kurs:Spacer Vis alle 
Spacer
  

5. september 2013 - 6. september 2013
Samtaler med barn – barn med diagnose, søsken og medelever.

21. oktober 2013 - 25. oktober 2013
Unik og som alle andre - ungdomskurs

Spacer
Spacer
Diagnoserelaterte aktualiteterSpacerVis alle 
Spacer
  
24.05.2013 11:14:33
Videokonferanseoverføring av fagkurs om Klinefelters syndrom
15.05.2013 15:00:02
Medisinsk fagkurs om klinefelters syndrom
07.05.2013 15:09:02
Hva synes du om kursplanen for 2014?
07.05.2013 14:27:46
Lagring av sæd ved Klinefelters syndrom
27.03.2013 09:45:42
Velkommen til besteforeldrekurs!
Spacer
Spacer
Diagnoserelatert informasjonsmateriellSpacer  
Spacer
  
pdf7 besteforeldre - informasjonshefte
pdfKlinefelters syndrom - Datamaskin som hjelpemiddel for elever
pdfKlinefelters syndrom - Informasjonsfolder
pdfKlinefelters syndrom og beslektede tilstander (Småskrift nr 26)

Bestille papirutgave
Spacer
Spacer
Fagfolk:Spacer  
Spacer
  
Søk i fagfolkdatabasen
Spacer
Spacer
KontaktpersonSpacer  
Spacer
  
» Frambus kontaktperson for Klinefelters syndrom
Spacer
Spacer
ForeningSpacer  
Spacer
  
» Klinefelterforeningen i Norge
Spacer
Spacer
Litteratur og lenkerSpacer  
Spacer
  
» Les mer



Utskrift fra www.frambu.no