Sjeldne diagnoser på radio

Denne uka har NRK P2s programpost Ekko hatt to lengre innslag om barn med sjeldne diagnoser. Tirsdag 20. mars fikk vi treffe Johan med Williams' syndrom. Torsdag 22. mars handlet det om barn med alvorlig sykdom. Hør innslagene her.
Eva Olsen
Eva Olsen
Torill Øverby Kvan
Torill Øverby Kvan

I programmet om Johan med Williams' syndrom deltok blant annet Frambus spesialpedagog Eva Olsen, som har omfattende kompetanse om diagnosen. Hun fortalte om vanlige trekk hos personer med diagnosen, blant annet indiskriminerende atferd, manglende språkforståelse og faren for å bli vurdert som mer velfungerende enn de er. Innslaget gir et godt bilde av hvordan personer med Williams syndrom kan være. 
Du kan høre innslaget her.


Torsdag 22. mars tok Ekko opp temaet alvorlig syke barn. Spesialpedagog Torill Øverby Kvan fra Frambu fremhevet situasjonen for foreldre som har barn med kroniske eller fremadskridende diagnose og la vekt på betydningen av at hjelpeapparatet satte av nok tid og ressurser til å gi nødvendig omsorg og bistand til disse. Selv om dette er en lovfestet rettighet, varierer tilbudet avhengig av hvor i landet man bor.
Du kan høre innslaget her.

Publisert: 23. mars 2012 av Mona K. Haug
Sist endret 23. mars 2012 av Mona K. Haug



Utskrift fra www.frambu.no